TRANSFUZJE I GRUPY KRWI U PSÓW

Psy mają aż osiem grup krwi. Do ich określenia stosuje się oznaczenie DEA (Dog Erytrocyte Antigen). Koty są pod tym względem uboższe - wyróżniamy u nich trzy grupy krwi.
Grupy krwi kotów zaczęto badać na początku XX wieku. Właściciele psów musieli na to poczekać jeszcze wiele lat - pierwsze nieśmiałe doniesienia na ten temat pojawiły się w latach sześćdziesiątych.

Taka sama grupa
Dokładane poznanie grup krwi psów i kotów umożliwiło opracowanie metod i techniki przeprowadzania transfuzji krwi u naszych pupili. Przed dokonaniem zabiegu należy sprawdzić, czy czworonożny dawca i biorca mają taką samą grupę krwi. Szczególnie ważne jest to w przypadku kotów. Wystarczy przetoczyć im 1-2 ml. niezgodnej serologicznie krwi, aby spowodować chorobę zwierzaka, a nawet doprowadzić do jego zgonu. Nieco łagodniej na transfuzje krwi reagują psy. Gorzej, jeśli przeprowadza się ją po raz drugi, kiedy organizm psa wytworzył już przeciwciała. Wówczas podanie niezgodnej grupy krwi może zakończyć się tragicznie i to nawet w przeciągu 5-7 dni.
Przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała pies ma około 90 ml krwi. Aby jako dawca krwi nie ucierpiał na zdrowiu, może oddać jej nie więcej niż 20 proc. Aby uzyskać 450 ml krwi, potrzebnej do pełnej transfuzji, powinniśmy znaleźć psa-dawcę o wadze powyżej 25 kg, optymalnie około 30 kg. U kotów bezpieczną granicą dla dawcy o wadze 3 kg jest 50 ml.

Kiedy transfuzja
Krew pobiera się z szyi zwierzaka i umieszcza w specjalnych workach, używanych w stacjach krwiodawstwa. Jeśli zapewni się odpowiednią temperaturę, krew może być przechowywana nawet przez cztery tygodnie.
U psów krew powinna być przetaczana z prędkością ok. 4-5 ml. na minutę, jedynie u osobników z wadami serca powinno się to odbywać nieco wolniej tj. około 3-4 ml. na minutę.
Transfuzję krwi należy bezwzględnie przeprowadzić, gdy zwierzę cierpi na niedokrwistość, a także gdy utraciło dużą ilość krwi lub zjadło truciznę. Często dokonuje się jej również w przypadku choroby odkleszczowej (babeszjozy), parwowirozy, białaczek, chorób nowotworowych związanych z narządami krwi. Transfuzja jest także wskazana przy poważnych zabiegach operacyjnych, szczególnie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia.

Ile to kosztuje

W Warszawie transfuzję krwi można wykonać tylko w kilku lecznicach weterynaryjnych, które dysponują odnawialnym bankiem krwi. Często zdarza się jednak, że lecznica nie dysponuje akurat wystarczającą ilością krwi do przetoczenia. Dlatego najlepiej umówić się z lekarzem odpowiednio wcześniej. Wynika to również z tego, że zabieg taki zabiera dużo czasu. Koszt transfuzji zależy od stanu klinicznego biorcy (psa lub kota) i wielkości zwierzęcia. Przykładowo: właściciel średniej wielkości psa, któremu nie ubyło wcześniej zbyt dużo krwi, zapłaci ok. 150-200 zł.

Artykuł pochodzi z miesięcznika mój pies Numer: 11/2003