Dlaczego mój pies zjada odchody?

Niektóre psy nie potrafią oprzeć się smakowitemu kąskowi ekskrementów. Potrafią zjadać odchody własne a także po innych psach. Niektóre wolą końskie, inne kocie. W zimie konsumują mrożone. Ale właściwie dlaczego to robią?

Jakiś czas temu uważano, że zjadanie odchodów, czyli koprofagia, wywoływane jest przez ubogą dietę lub zły stan zdrowia. Teorii tej zaprzeczają jednak współczesne badania. "Doświadczenia behawioralne odrzuciły przypuszczenie, iż źródłem koprofagii jest niedobór pokarmu bądź enzymów trzustki," - mówi dr Jo Ann Eurell, lekarz weterynarii i behawiorysta specjalizujący się w zachowaniu zwierząt na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu Illinois. - "Pies, historycznie rzecz biorąc, jest drapieżnikiem a ten typ zachowania uznaje się za charakterystyczny właśnie dla drapieżców".

"Ważne by właściciel psa wiedział, że zachowanie to jest całkowicie normalne u szczennej suki," - dodaje dr Eurell. Nowonarodzone szczenięta muszą dopiero nauczyć się oddawać mocz i kał. Matka uczy je tego liżąc po brzuszku, s reakcją szczenięcia na to 'łaskotanie' jest wypróżnienie. Matka zjada ekskrementy piesków, co służy dwóm ochronnym celom: legowisko pozostaje czyste, oraz usunięte zostają zapachy, które mogłyby zwabić agresora. Niektóre szczenięta przejmują to zachowanie od matki, wylizują się i zjadają własne odchody. Większość zarzuca to zachowanie najpóźniej, gdy zostanie odstawiona od matki.

Trudniej jest jednak zrozumieć, dlaczego dorosłe psy zjadają odchody. Niektóre psy uczą się tego od innych. W niektórych przypadkach zwierzę może w ten sposób demonstrować chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Czasami powodem może być zaniepokojenie bądź ogólne znudzenie. Najczęściej jednak czynnik wywołujący to zachowanie pozostaje nieznany.

Dla człowieka zwyczaj ten jest odrażający - zwłaszcza, jeśli psu zdarzy się później zwymiotować na nowy dywan. Zachowanie takie jest nie tylko niedopuszczalne ze względów społecznych, naraża też psa na zarażenie jakimś pasożytem bądź chorobą. A więc - co powinien uczynić właściciel psa?

"Koprofagii łatwiej zapobiegać niż leczyć," - powiada dr Eurell. - "Nie wolno dopuścić do pojawienia się dogodnej okazji. Należy utrzymywać ogród w czystości i od razu sprzątać po psie. Ustaw kocią kuwetę poza zasięgiem psa. Na dworze, gdzie nie można posprzątać, trzymaj psa na smyczy lub w kagańcu".

Istnieje parę "środków zaradczych", jednak o dość ograniczonym działaniu. Karcenie psa odnosi skutek zazwyczaj jedynie we wczesnym stadium, zanim zachowanie stanie się przyzwyczajeniem. Niektórzy uważają, że podawanie psu glutaminianu sodu, czosnku lub kawałków dyni sprawia, że odchody przestają psu smakować. Istnieją produkty, które można stosować bezpośrednio na ekskrementy, jednakże psy są bardzo spostrzegawcze i najprawdopodobnie potrafią odróżnić te potraktowane takim preparatem od swieżych.

Najlepszym wyjściem jest pilnować psa i nie dopuścić do wytworzenia nawyku. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Theresa A. Fuess