Dominacja

 Można ja spotkać u wielu psów.  Wielu osobom określenie pies dominujący nasuwa na myśl widok toczącej pianę bestii gotowej zagryźć wszystko, co się rusza. Jednak prawda jest trochę inna. Pies dominujący to taki, który uważa, ze należą mu się pewne przywileje i obowiązki i próbuje się z tego wywiązać. Przykładem zachowania dominującego psa jest wchodzenie na nasze łóżko. Pies uważa, ze skoro ma (według niego) najwyższą pozycje w "stadzie", to należy mu się najwygodniejsze miejsce do leżenia. Choć w przypadku małych piesków nie wydaje się to problemem, to pomyślmy sobie, co może się stać, jak taki akita, rotweiller, lub dog przepędzi nas kiedyś z łóżka. Innym zachowaniem psa dominującego jest bronienie swojej miski, kości, czy zabawki wg zasady: "Moje i wara od tego!", gdyż pies alfa (tak określany jest przewodnik stada ustawiony najwyżej w hierarchii) nie musi się dzielić swoja własnością. Wylegiwanie się w przejściu to tez okazywanie pozycji dominanta, gdyż w ten sposób pilnuje on stada.
 Jeśli twój pies przejawia poniższe skłonności, to znaczy, ze dostał od Ciebie informacje, ze znajduje się w sforze na wysokiej pozycji (ludzie często to robią nieświadomie).


Parę rad, jak ugruntować swoją dominacje i które mogą pomoc w obniżeniu pozycji psa:

1. To Ty zawsze przechodzisz przodem przez drzwi, czy ciasne przejścia - ustawiasz się na pozycji przewodnika.
2. Zanim dasz psu jeść sam(a) najpierw zjedz cos, choćby nawet kanapkę, tak, by pies to widział - przewodnik je zawsze pierwszy, dopiero inne psy zjadają po nim resztki.
3. Gdy chcesz przejść z punktu A do punkty B masz prawo przejść najkrótszą drogą, nie omijaj psa, to on powinien zejść Ci z drogi - tak psy/wilki okazują swoje podporządkowanie temu, kto jest wyżej w hierarchii.
4. Dopilnuj, by pies zjadał jedzenie od razu. Najlepiej zabrać mu miskę po 5 minutach (ale nie dopóki próbuje dalej jeść, dopiero, jak przestanie) - pies dominujący okazuje swa wyższość poprzez to, ze zostawia jedzenie, i nikt "nie śmie" go ruszyć.
5. Nie pozwól psu wchodzić do siebie na łóżko - to ty jesteś "psem alfa" i to Ty masz prawo do najlepszego posłania
6. Nigdy rano nie witaj się pierwszy(a) z psem - to podporządkowany wita pierwszy dominującego.
7. Nie pozwól psu skakać na siebie - to także oznaka dominacji.
8. Nie głaszcz psa za nic, każ mu wykonać choćby najprostszą komendę - tylko pies dominujący ma prawo do nagrody za nic inne musza na nią zasłużyć.
9. Nawet podczas zabawy nie dawaj psu wygrać - on nie rozumie, ze dajemy mu wygrać tylko myśli, ze jesteśmy słabsi, wiec jemu należy się wyższa pozycja. Chwal psa za każdą oznakę podporządkowania.
10. Od czasu do czasu karmcie psa z ręki (waszą ręke traktuje jak pysk).
11. Kładźcie mu często ręke na kark (waszą ręke traktuje jak głowe).
12. Czasem nakazujcie swojemu psu, aby się przed wami kładł na grzbiecie, możecie go wtedy drapać i głaskać. Jeśli choć przeskrobie i położy się na plecach nigdy go już nie karajcie (pozycja ta mówi "poddaje się" i tak właśnie działa w stadzie).
13. Sporadycznie przerywajcie gre z psem i chowajcie zabawke. Pies będzie myślał, że to wy decydujecie, kiedy jest czas na zabawe, a kiedy na odpoczynek.
14. Na spacerach nigdy nie pozwalajcie psu tropić śladem, który właśnie go zainteresował. Nie panikujcie, jeśli jednak mu się to kiedyś zdarzy. Nie zapominajcie, że to wy ustalacie trase przechadzki. Oczywiście pozwalajcie mu na dawkę swobody. Nie wydaje mi się, żeby było sensowne, by pies chodził za Wami jak cień. .
15. Jeśli mielibyście być konsekwentni, tak Wasz pies nigdy nie mógłby biegać przed wami, ale jest to ciężkie do zrealizowania. Jaką mielibyśmy wtedy wszyscy idealną linie a ci biedacy, których pieski biegają szczególnie szybko, wyglądali by jak charty.
16. Musicie psa przyzwyczaić do tego, że jeśli majstrujecie koło jego miski z jedzeniem, nie macie stać się deserem. Od szczeniaka wkładajcie mu ręke do miski podczas gdy je. Ale nic z niej nie bierzcie!!! Będzie spokojny i nie będzie warczeć, to dajcie mu dokładke! Musi być to normalne, że swojemu psu możecie z pyska wyjąć kość, ale trenujcie to od małości, lepsze to niż jeśli mielibyście dostać później szpecące szramy.
17. Jeśli przy ćwiczeniu pies się nieoczekiwanie zaprze i powie sobie: "Wiesz głupolku, ja się teraz Tobie postawie!?", nie pozwólcie na opór i postawcie na swoim. Zmuście go i róbcie powtórke do czasu, kiedy tego co chcecie nie zrobi sam. Gdyby mu się udało, następnym razem uznałby za oczywiste, że nie musi się wysilać. Bierzcie pod uwage jego momentalną kondycje. Gdy jest zmęczony i chce spać lub gdy jest głodny, wtedy lepiej nie trenujcie i pozwólcie psu odpocząć.

I jeszcze jedna zasada, która należy pamiętać w każdym przypadku i każdej sytuacji - NIGDY SWOJEGO PSA NIE MOŻECIE SIĘ BAĆ!! Jeśli będziecie się bać, pies to wyczuje i nic z nim nie zrobicie. Będzie się czuł wyżej postawiony od Was i w tym przypadku będzie robił co chce. Dodatkowo taki pies może stać się niebezpieczny dla was i waszego otoczenia.


 Inne oznaki dominacji :

  Inne oznaki dominacji, to na przykład podawanie łapy wtedy, gdy psa o to nie prosimy, gdyż w ten sposób pies pokazuje, że jego jest na wierzchu. Podobnie jest z oddawaniem moczu na każde możliwe miejsce podczas spaceru, ale to chyba każdy wie, że pies zaznacza swoje terytorium, lecz nie wsyscy wiedzą, że im bardziej pies podnosi nogę do góry (dotyczy to także niektórych suk) tym bardziej chce okazać swoją wyższą pozycję. Jeżeli zauważasz, że podczas, gdy ty z kimś rozmawiasz pies kładzie się między wami, to znaczy, że pies chce cię chronić, a tak robią tylko przewodnicy stada dbając o swoją "trzódkę". ta sama zasada dotyczy wylegiwania się w ciasnych przejściach, gdyż wtedy dominant może kontrolować cały ruch. Choć może się to wydawać dziwne, to jednak, gdy pies się podstawia do głaskania wymusza na nas pewne zachowania i głaszcząc go - ulegamy mu, co podnosi jego pozycję. Miejsce do spania także jest ważne. W przypadku psów mieszkających w ogrodach pies śpi w budzie, natomiast w domu powinien mieć swój zaciszny kącik, gdzie będzie mógł wypoczywać, zamiast kłaść się bykiem na środku pokoju, czy w przejściu. No i oczywiście ciągnięcie na smyczy. Pies o zbyt wysokiej pozycji będzie ciągnął smycz samemu wybierając kierunek i drogę tak, jak to czyni przewodnik stada.
Nie martw się tym, że jeśli wprowadzisz nowe zasady, to pies cię znienawidzi. Tak nie jest, tylko trzeba wprowadzać zmiany stopniowo i z wyczuciem. To może zająć dużo czasu, ale uważam, że warto, bo w końcu po co zrzucać na psa cały obowiązek bycia alfą, przecież najlepiej mu będzie, gdy będzie mógł żyć beztrosko, bez obowiązków. Psy znające swoje przwidłowe miejsce w chierarhii domowej czują się w niej bardzo dobrze i nie sprawiają problemów a o to chyba chodzi wszystkim właścicielom.
Oczywiście każdy chciałby mieć psa podporządkowanego, który by nie sprawial kłopotów. Jednak nigdy nie należy przesadzać, gdyż możemy wywołać u psa strach, który ma dyże szanse przerodzić się w agresję. Inną alternatywą jest to, że na przykład pies widząc nas wchodzących do domu będzie oddawał pod siebie mocz. Dzieje się tak dlatego iż u wilków, a także i u psów ten gest oznacza mniej więcej tyle: "Nic ci nie zrobię, jestem malutki, słabiutki i bezbronny". Poza oddawaniem moczu może wystąpić coś takiego, że pies w ogóle nie będzie chciał oddalić się od właściciela. Może to brzmi ciekawie, ale wyobraźmy sobie taką sytuację: Musimy zostawić psa w domu samego, a on się wyrywa, by wyjść z nami. Co zazwyczaj się robi? Zamyka się psa na siłę, a on z tęsknoty zaczyna niszczyć meble i wracając do domu spotykamy się z niemiłą niespodzianką.
 Takich zachowań można by wymienić bardzo dużo, jednak te, które przedstawiłem należą do najczęściej spotykanych, więc starajcie się ich unikać.